Rodzinny Ogród Działkowy „EKOLOGICZNY” w Mońkach

Najprostszy sposób na dobrą kondycję roślin

Utrzymanie stałej wilgotności gleby powinno być priorytetem w każdym ogrodzie. 

Jak to zrobić? 

Zamiast wyrzucać gałęzie po cięciu roślin, suche części bylin czy trawę zrób z nich ściółkę

Dążymy do tego aby na działce nie było żadnego miejsca z odsłoniętą glebą. Gleba odkryta bardzo szybko oddaje wodę do atmosfery, spadek poziomu wilgotności ogranicza rozwój życia glebowego przez co spada dostępność składników pokarmowych dla naszych krzewów, warzyw czy ziół. 

Zobacz FILM

Jeżeli niektóre grządki czekają na wysadzenie czy wysianie roślin możemy je przykryć tymczasowo agrowłókniną wiosenną lub zwykłym kartonem. Zobacz na zdjęciu poniżej jak dużą robi to różnicę. Gleba po lewej która była zakryta jest ciemna, mokra a ta pozostawiona odsłonięta, po prawej, już wysycha.

Pogoda na najbliższe dni.

W najbliższym czasie bardzo prawdopodobne są spadki temperatur nocami do nawet -5oC. Najwrażliwsze na mróz są młode przyrosty róż i hortensji. Dlatego obserwujemy prognozy i zabezpieczamy te rośliny okrywając białą agrowłókniną.

Niezależnie od przymrozków warto nakryć wysiane już lub wysadzone z rozsady warzywa (sałaty, rzodkiewki, wczesna marchew, buraki, pietruszka) – przyspieszy to wschody i rozwój roślin, ochroni przed chłodem i utrzyma wilgoć w podłożu.